افزایش14 درصدی صادرات پوشاک ترکیه به عربستان

جامه پوش: صادرات پوشاک ترکیه به عربستان سعودی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ چهارده برابر شده است و به ارزش ۵۲.۲۴۲ میلیون دلار رسید. این نشان دهنده افزایش قابل توجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته است و تقریباً رشد دو برابری نسبت به سه ماهه قبل است. افزایش صادرات پوشاک ترکیه بخشی از رشد کلی تجارت دوجانبه بین دو کشور پس از یک دوره تنش دیپلماتیک است.

روابط ترکیه و عربستان سعودی پس از ترور جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در سال ۲۰۱۸ متشنج شده بود و در نتیجه تجارت دوجانبه – از جمله بخش نساجی – متضرر شد. با این حال، تلاش ها برای عادی سازی روابط دو کشور منجر به افزایش قابل توجه صادرات پوشاک شده است.

تجارت نساجی بین این کشورها در حال توسعه است. صادرات پوشاک ترکیه در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ تنها به ۳.۵۹۲ میلیون دلار رسیده بود که در سه ماهه دوم به ۵.۰۳۸ میلیون دلار افزایش یافت. اما صادرات پوشاک ترکیه پس از توافق در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ به ۳۰.۸۶۷ میلیون دلار جهش کردند که در سه ماهه اول امسال با ۵۲.۲۴۲ میلیون دلار به اوج خود رسیده است. این رقم با مجموع صادرات کل سال ۲۰۲۲ که ترکیه پوشاکی به ارزش ۶۲.۷۳۰ میلیون دلار به عربستان صادر کرد، فاصله چندانی ندارد و این نشان دهنده افزایش بیش از چهار برابری صادرات در سال ۲۰۲۱ است که در مجموع ۱۴.۴۱۵ میلیون دلار بوده است.

لازم به ذکر است صادرات پوشاک ترکیه در سال ۲۰۲۱ به دلیل مشکلات دیپلماتیک کاهش یافته بود اما رهبران دو کشور با درک تأثیر بر همکاری های تجاری و اقتصادی، اقدامات اصلاحی را انجام دادند. در نتیجه، صادرات به عربستان سعودی که با کاهش ۹۱ درصدی به ۱۴.۴۱۵ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ از ۱۷۲.۸۷۰ میلیون دلار سال ۲۰۲۰ رسیده بود، اکنون شاهد بهبود سریع شرایط است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید