“نوردیکو” چرم جدید ولوو در ‌تریم داخل

برگشت پذیری به طبیعت در طراحی خودروهای مفهومی ولوو

جامه پوش: ولوو در خودروی مفهومی ریچارج به دنبال استفاده از مواد اولیه برگشت‌پذیر به طبیعت در ‌تریم داخل خودرو است.

نوردیکو چرم جدید جایگزینی است که ولوو با استفاده از مواد کامپوزیتی زیستی و مواد قابل بازیافت از جنگل‌های سوئد و فنلاند خلق کرده است. اوایل تابستان گذشته، ولوو از خودروی مفهومی ریچارج (‌ Concept Recharge‌) رونمایی کرد.

هنگام رونمایی هم به این نکته اشاره کرد که این خودرو به نوعی الگوی آینده این برند است و در آن راهبردهای طراحی خود را به نمایش گذاشته است. تا حدودی این طراحی نگاه به گذشته را هم در خود دارد و شباهت زیادی به ولووی استیشن ۳۰ سال پیش دارد. البته در ماه ژوئن، وقتی این خودرو رونمایی شد، جزئیات زیادی در مورد فضای داخل کابین ارائه نشد و آنچه بیشتر جلب‌توجه می‌کرد، ظاهر بیرونی آن بود.

در همین رابطه بخوانید:

حالا با انتشار این خبر، جزئیات بیشتری از‌ تریم داخلی آن معرفی شده است. مهم‌ترین موضوع در جزئیات منتشر شده این است که ولوو در تودوزی و پوشش‌های داخلی از پشم سوئدی استفاده کرده که به شیوه مسوولانه [کمترین آسیب به محیط زیست و با توجه به بازگشت به طبیعت] استفاده کرده است.

در توصیف آن هم گفته است که این مواد نرم، گرم و عاری از مواد افزودنی است. همچنین مواد مورد استفاده در صندلی‌ها و تکیه‌گاه سر روی صندلی‌ها از جنس نوردیکو است. در بخش‌های دیگر‌ تریم داخلی از تاروپود حاوی تنسیل استفاده شده که از سلولز به دست می‌آید و از گیاه سقز و کتان فرآوری می‌شود.

حتی سپرهای جلو و عقب این خودرو از مواد کامپوزیتی حاصل از الیاف کتان تولید می‌شوند. لیسا ریوز، رئیس طراحی داخل خودرو در ولوو می‌گوید: با خودروی مفهومی ریچارج، ما یک فضای خانوادگی کاربردی و راحت خلق کرده‌ایم. کابین خودرو شکل‌های پیچیده‌ای پیدا کرده چون مواد طبیعی با بافت و تنالیته هارمونیک در آن به کار رفته که بازتابی از شکوه ابدی طراحی ممتاز اسکاندیناوی است. استفاده از مواد برگشت‌پذیر به طبیعت حتی در ساخت تایرهای پیرلی هم گسترش خواهد یافت که ۹۴ درصد از آن عاری از مواد فسیلی است و حاوی رایون ‌[سلولز استخراج شده از پشم] لاستیک ‌استخراج شده از مواد بازیافتی، سیلیکای به دست آمده از مواد زیستی bio-silica و رزین زیستی bio-resin است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید