اجرای طرح شناسه کالا مانع قاچاق می‌شود

جامه پوش: نایب رئیس اتحادیه صنف نساجی ایران گفت: از آنجا که مراجع قضایی به وسیله استعلام از سامانه شناسه کالا، امکان شناسایی کالای قاچاق از کالای تولیدی را پیدا خواهند کرد، تمامی تولیدکنندگان باید هرچه سریع‌تر نسبت به شناسه‌دار نمودن اجناس خود اقدام کنند.
بهرام شهریاری نایب رئیس اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، با اشاره به موانع تولید پوشاک در سالجاری، گفت: مسئله گرانی مواد اولیه، موضوعی است که در قیمت نهایی محصول اثرگذار است. همچنین با توجه به شرایط اقتصادی کشور، پوشاک در اولویت خانواده‌های متوسط و رو به پایین قرار ندارد و این گرانی روز به روز اوضاع بازار پوشاک را پیچیده‌تر می‌کند.

وی با بیان این‌که پاندمی کرونا صدمات بسیاری به زنجیره صنعت نساجی و پوشاک وارد کرده است، گفت: شیوع این ویروس کماکان در حال آسیب زدن به فعالان صنعت پوشاک است و مسئولان نیز هیچ اقدامی در راستای رونق تولید در کشور انجام نمی‌دهند.

شهریاری ادامه‌داد: با پرداخت تسهیلات برای واردات ماشین‌آلات تولید پوشاک می‌توان تعداد واحدهای تولیدی در کشور را افزایش داد و از تولیدکنندگان حمایت کرد.

وی با انتقاد از سیاست پرداخت یارانه تولید به منظور حمایت از واحدهای تولیدی، اظهار داشت: مسئولان با افزایش نرخ برق کارگاه‌های تولید پوشاک، به تولیدکنندگان وعده پرداخت یارانه تولید را دادند اما این وعده‌ها عملی نشد و علاوه‌بر افزایش نرخ برق، یارانه‌ای هم پرداخت نشد.

احتمال افزایش قاچاق پوشاک به دلیل گرانی مواد اولیه

نایب رئیس اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با اشاره به کاهش آمار قاچاق پوشاک در کشور، گفت: با توجه به پیگیری‌ها، برخورد واحدهای نظارتی در سطح عرضه و کاهش سفر به دلیل شیوع بیماری کرونا، آمار قاچاق کاهش پیدا کرده است؛ اما با توجه به گرانی مواد اولیه، نگرانی و وحشت فعالان بازار پوشاک از افزایش قاچاق در کشور وجود دارد.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به صرفه اقتصادی قاچاق پوشاک، این بازار نامشروع در حال رونق گرفتن است و این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای مسئولان و فعالان حوزه پوشاک باشد.

از سرگیری فاز جدید برخورد با عرضه پوشاک قاچاق از اول مهرماه

شهریاری در خصوص طرح‌ها و برنامه‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک برای مقابله با عرضه کالای قاچاق، اظهار داشت: از اول مهرماه، برخورد با برندهای محرز قاچاق که از ابتدا مجوز فعالیت نداشتند، در دستورکار قرار خواهد گرفت. همچنین واحدهایی که برای دریافت شناسه کالا تاکنون اقدامی نکرده‌اند نیز مشمول این برخوردها می‌شوند.

کالاهای بدون شناسه به منزله قاچاق محسوب خواهد شد

نایب رئیس اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان این‌که اتحادیه به طور جدی موافق طرح شناسه کالا است و از آن حمایت می‌کند، گفت: به دلیل آن‌که شناسایی کالای قاچاق از طریق این طرح به راحتی صورت خواهد گرفت. از آنجا که مراجع قضایی می‌توانند به وسیله استعلام از سامانه شناسه کالا، جرائم صورت گرفته را بررسی ‌کنند، تمامی تولیدکنندگان باید هرچه سریع‌تر نسبت به شناسه‌دار نمودن اجناس خود اقدام کنند.

وی با اشاره به راهکارهای جلوگیری از ورود پوشاک قاچاق به زنجیره این صنعت، افزود: طرح شناسه کالا، صندوق‌های فروشگاهی و کد رهگیری، ساختاری را فراهم می‌کند تا در آینده امکان جلوگیری از ورود پوشاک قاچاق تا حد زیادی فراهم شود.

ارتباط طرح شناسه کالا با سازمان امور مالیاتی کذب است

شهریاری در خصوص دلایل عدم همکاری واحدهای تولیدی برای شناسه‌دار نمودن پوشاک اظهار داشت: بسیاری از واحدها از ترس محاسبه و شفافیت مالیات، اقدام به همکاری نمی‌کنند اما باید توجه داشته باشند که امروزه با توجه به رصد جدی سازمان امور مالیاتی و بانک‌ها دیگر امکان فرار مالیاتی وجود ندارد؛ ضمن این‌که طرح شناسه کالا نیز ارتباطی با سازمان مالیات ندارد و نخواهد داشت.

نایب رئیس اتحادیه صنف تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در پایان با اظهار امیدواری از مشوق‌ها و معافیت‌های در نظر گرفته شده برای واحدهای تولیدی که با طرح شناسه کالا همراهی می‌کنند، گفت: با توجه به قانونی بودن این طرح، واحدهای تولیدی باید از آن تمکین کرده و اقدامات لازم را انجام دهند؛ اما برای جلب اعتماد و همچنین همراهی بیشتر تولیدکنندگان، مشوق‌های بیمه‌ای و معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد که به اطلاع عموم تولیدکنندگان خواهد رسید.

بر اساس اعلام سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در حال حاضر واردات پوشاک ممنوع است و تمامی تولیدات داخلی در این بخش نیز به منظور شناسایی کالای تولیدی از قاچاق، مشمول شناسه‌گذاری هستند. بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی ستاد، میزان قاچاق پوشاک در سال 98، از 2.6میلیارد دلار به 1.8 میلیارد دلار کاهش یافته است اما گرانی مواد اولیه و عدم تکمیل طرح شناسه کالا، موجب نگرانی تولیدکنندگان از بازگشت کالاهای قاچاق به بازار پوشاک شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید