آیا نمایشگاه تکزبیشن بین المللی می شود؟

جامه پوش: نمایشگاه پارچه و اکسسوری تکزبیشن استانبول (Texhibition Istanbul) از تاریخ ۸ لغایت ۱۰ مارچ ۲۰۲۳ در سالن های نمایشگاهی مرکز تجارت جهانی استانبول معروف به IFM برگزار گردید. این نمایشگاه با تمرکز بر پارچه و اکسسوری شاهد سومین دوره برگزاری خود بود و به خوبی توانست استاندارهای یک نمایشگاه عالی در حد و اندازه های جهانی را ارایه دهد تا جایی که زنگ خطر را برای مهمترین نمایشگاه های پارچه جهان را نیز به صدا دراورد.

نمایشگاه پارچه و اکسسوری تکسبیشن (Texhibition Istanbul) بسیار سازماندهی شده و با حضور بیش از ۴۵۰ شرکت داخلی و ۲ شرکت خارجی از ژاپن و روسیه برگزار شد که حدود ۹۰ درصد آن به انواع پارچه و ۱۰ درصد به اکسسوری اختصاص داشت.

همانطور که می دانید ترکیه در بخش تولید انواع پارچه و به ویژه انواع پارچه های گردباف و کشبافت جزو برترین های دنیاست و بخش بزرگی از صادرات کالاهای نساجی ترکیه نیز به همین بخش اختصاص دارد. تولیدکنندگان پارچه در ترکیه توانسته اند علاوه بر تامین نیاز صنایع نساجی و پوشاک داخلی به انواع پارچه به صادرکننده بزرگ هم تبدیل شوند و در واقع بخش تولید نخ و رنگ و مواد شیمیایی این کشور را نیز به حرکت بیشتر وادار کرده است.

نمایشگاه تکزبیشن که با حمایت مستقیم اتحادیه صادرکنندگان نساجی و پوشاک استانبول و شرکت نمایشگاهی این اتحادیه برگزار شد توانست رضایت کامل غرفه گذاران و شرکت کنندگان این رویداد را جذب کند.

از جمله مهمترین شرکت های تولید کننده پارچه که در نمایشگاه حضور داشتند می توان به اسم های زیر اشاره کرد:

  • Sartex
  • Yunsa
  • Kipas
  • Orkum tekstil
  • Ari tekstil
  • Erdemoglu Holding (SASA Polyester)

در این رویداد تعداد زیادی از خریداران خارجی به دعوت اتحادیه صادرکنندگان نساجی و پوشاک استانبول و یا به طور مستقیم حضور داشتند که باعث ایجاد جو بسیار عالی و رضایت غرفه گذاران شد.

یک سوال اساسی که در مورد آینده این رویداد مطرح است این است که حضور شرکت های خارجی در این نمایشگاه چطور شکل خواهد گرفت؟

شکی نیست که هدف اصلی برگزار کنندگان نمایشگاه (Texhibition Istanbul) حمایت از شرکت های تولید کننده ترکیه و رشد صادرات بخش پارچه و اکسسوری ترکیه است اما به طور قطع برای تبدیل شدن به نمایشگاهی در عرصه بین المللی باید شرکت های خارجی نیز در این رویداد حاضر باشند.

حال سوال اینجاست که آیا شرکت های ترکیه ای حاضر می شوند رقبای جدی آنها در بخش تولید پارچه یعنی چین و هندوستان در این نمایشگاه حضور یابند؟

آیا ممکن است مخالفت شرکت های ترکیه ای راه را بر روی شرکت های خارجی در سال های بعدی نیز ببندد؟

به گفته مجریان برگزاری نمایشگاه تکزبیشن درخواست بسیار زیادی از هند و چین برای حضور گسترده وجود داشته اما فعلا پاسخی به آن داده نشده است. برگزار کنندگان این رویداد بیشتر تمایل به حضور شرکت های بزرگ و مطرح اروپایی در این رویداد دارند و فعلا برای حضور گسترده چین و هند آمادگی لازم را ندارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پیام بگذارید